Return to Our School

Our team

Teaching staff

Emma Phillips Acting Head/ Deputy DSP/collective worship
Samantha Branch Acting Deputy Head/SEND/DSP
Emma Harrison Year 6/ Assistant Head/music/RE
Wendy Mather Year 6/Dep. SEND/Green Group
Richard Hawley Year 6/science
Julie Jameson Year 5/maths
Clive Anstey Year 5/computing/nature reserve
Nicola Crofts Year 4/geography/School Council
Jo Dunstan Year 4/music
Ailish O’Smith Year 4/PHSE/SRE
Rachel Parkin Year 4
Sally Clements Year 3/English
Nicola Bould Year 3/ DT
Helen Southall Year 3/PE/Worship Group
Laura Hewitt Year 3/Year 2/Year 4/English
Ben Ashman Year 2/Assistant Head/Science
Jane Newstead Year 2/art
Kendall Maouchi Year 2/history/K Club
Jess Tucker Year 2/G and T/Thinking Club
Lunda David Year 1/PSHE
Clare Milnes Year 1/maths
Deanna Castiglione Year 1/Reception/computing
Natasha Lewis Reception/Head of Early Years
Tracey Mansfield Reception/maths
Elisabeth Farrington MFL

Office staff

  • Julie Noakes – Office Manager
  • Joanne Lythall – Admin Assistant
  • Annie Ragless – Finance Assistant

Site Manager

  • Philip Stockton

Breakfast Club

  • Katie Bryant, Leader
  • Susan Haley
  • Sandy So

After School Club

  • Francesca Howard, Leader
  • Susan Haley
  • Sandy So

Teaching assistants

  • Sarah Redgers (Co-ordinator)
  • Vanessa Baker
  • Charlotte Blyth
  • Claire Bradshaw
  • Tamsin Brunson
  • Katie Bryant
  • Sarah Curtis
  • Emily Hall
  • Francesca Howard
  • Nicola Jackson
  • Laura Kinsella
  • Pauline Lansberry
  • Suzanne Mills
  • Jacquie Moate
  • Sarah Porter
  • Sharon Primrose
  • Beth Read
  • Samantha Rogers
  • Alison Soppett-Moss
  • Tammy Spence
  • Heather Weaver

Midday supervisory staff

  • Pauline Lansberry (Senior)
  • Charlotte Blyth
  • Claire Bradshaw
  • Tamsin Brunson
  • Katie Bryant
  • Sarah Curtis
  • Emily Hall
  • Francesca Howard
  • Ede Kemp
  • Laura Kinsella
  • Suzanne Mills
  • Jacquie Moate
  • Sarah Porter
  • Sharon Primrose
  • Beth Read
  • Samantha Rogers
  • Alison Soppett-Moss